Saturday February 24 2024 | شنبه 05 اسفند 1402 | سبت 14 شعبان 1445
قالب سازی دورانی،قالب گیری دورانی،قالب سازی،قالب گیری،قالب دورانی،مخازن پلی اتیلن،روتومولدینگ

ساری ماشین طبرستان سارویه

  قالب سازی دورانی

  دسته: فرایند تولید | ارسال شده در 26 دي 1393 ساعت 21:45:02

  برای ساخت قالبهای دورانی، دو روش اصلی وجود دارد، ریخته‌گیری آلومینیوم و ماشینکاری ، ورق کاری. هر کدام از این روشها قابلیت‌ها و محدودیتهای خاص خود را دارد. در این مقاله سعی خواهد شد تا روش‌های اصلی ساخت قالب‌های دورانی به اختصار توضیح داده شود و با ارایه‌ی مقایسه‌ای بین این روشها، امکان انتخاب روش بهینه فرآهم آید.

  ساخت قالب دورانی ازطریق ریخته‌گیری آلومینیوم و ماشینکاری

  در این روش قالب سازی دورانی بعد ازطراحی ومدل سازی قالب ریخته گری میشود وداخل قالب باماشینهای تراش وغیره پرداخت شده ودر نهایت قالب پولیش شده وآماده تولید میشود در این روش به علت محدود بودن درحجم وهزینه بالای قالب توجه کمتری نسبت به خود جلب کرده است.

  ساخت قالب دورانی ازطریق ورق کاری

  در این روش قالب سازی دورانی بعد از طراحی وبدست آوردن گسترش ورقهای قالب برش شده توسط دستگاهای خم نورد وپرس اشکال مختلف قالب ساخته و روی هم متصل میشود بعد از جوشکاری داخل قالب سنگ کاری وپولیشکاری وآماده تولید میشود این روش قالبسازی دورانی به علت نامحدود بودن حجم وکم هزینه بودن نسبت به روشهای دیگر بیشترین توجه را به خود جلب کرده وکاربرد زیادی در قالبسازی دورانی دارد.

  قالب گیری دورانی فرآیندی است که در آن مقداری پلیمر پودری در داخل یک قالب توخالی قرار گرفته و سپس با حرکت دورانی قالب در حول دو محور در داخل کوره پلیمر ذوب شده و سطح داخلی قالب را پوشش می دهد.

  قالب سپس سرد شده و قطعه از آن خارج می شود. مزایای متعددی را برای این فرآیند بیان می کنند. یک مزیت اصلی این فرآیند نسبت به سایر فرآیندهای معمول، محدودیت کمتر در ابعاد قطعات قابل تولید است. بعضی از بزرگترین کوره ها می توانند قطعاتی به ابعاد 5/5 متر را نیز در خود جای دهند . بدنه کمل قایق و یا خودرو را می توان به صورت یک تکه قالب گیری نمود. از طرف دیگر، بسیاری از قطعات کوچک را نیز می تون به صورت دورانی تولید نمود. مزیت دیگر این فرآیند محدودیت های کم در طراحی است. قطعاتی با اشکال پیچیده را به راحتی می توان به صورت یک محصول یک تکه طراحی کرد. استفاده از مدل سازی حالت جامد و یا دستگاه های‏‎(cnc)‎‏، قالب سازان را قادرمیسازد تا ابتدا هر محصول و هر طراحی ای را به صورت مجازی تولید نمایند . قطعات تولید شده به روش قالب گیری دورانی استحکام و پایداری قابل توجهی دارند. در این فرآیند، مواد تمایل به جمع شدن در گوشه ها و تیغه ها دارند. در نتیجه این نواحی ضخیم تر و مستحکم تر هستند، بر عکس سایر فرآیندها که گوشه نازک تر می باشند. از جمله دیگر مزایای این فرآیند، سادگی نمونه سازی است. یکی از دلایلی که قالب گیری دورانی را روش جایگزین و ارزان قیمت برای سایر فرآیندها نموده است پایین بودن قیمت قالب های مورد استفاده در این فرآیند است از آنجا کهاین فرآیند روشی بدون تنش است، قالب ها به صورت عمده یک پوسته توخالی نازک هستند و می توانند از آلومینیوم ، فولاد ضدزنگ، فولاد نرم و یا نیکل ساخته شوند . محصول در داخل قالب شکل می گیرد، در نتیجه قالب نیازی به مغزی های داخلی نیز ندارد. این نوع قالب ها را می توان به سرعت و با قیمت پایین تر از قالب های مورد استفاده در فرآیندهای دیگر ساخت.

   


  کلمات کلیدی: قالب سازی دورانی - قالب گیری دورانی - قالب سازی - قالب گیری - قالب دورانی - مخازن پلی اتیلن - روتومولدینگ

  Copyright © 2011 Sari Machine Co. All Rights Reserved
  Designed & Supported By Moje Sevvom ad